2011. február 24., csütörtök

Talajfertőtlenítés fontossága a bonsai nevelésben!

Talajfertőtlenítés fontossága a bonsai nevelésben!


A talajfertőtlenítők egy olyan fontos mozzanata a bonsai nevelésnek, amivel elkerülhetjük a több éves munkánk kárba veszését!
Az egyedileg kevert ültető közeg összetétele általában 4-5 fajta alkotó elemből áll, ezért az így összeállított keverékben megbújhatnak vagy kifejlődhetnek olyan paraziták, gombák, rovarok , amik károsíthatják bonsaiunk gyökérzetét. Ezért ajánlom, figyelmébe minden bonsais kollégának, aki még nem alkalmazza ezt a védelmi formát.

Milyen szert használjunk és hogyan?
A fertőtlenítőszerek skálája igen nagy, sőt van több csoport amire most nem térnék ki. Arról mondanék véleményt és merném ajánlani, amit én is használok, kipróbált és a gyakorlatban működőik.

Csoportosításuk:
- Általános hatású
- Rovarölő hatású
- Gombaölő hatású
1 – Az általános hatású szerek mind gázhatásúak. Többségükből a talajban metil-izocianát képződik, ami olyan erős hatású, hogy az adagolástól függően valamennyi csoportba tartozó élőlény kiirtására alkalmas, de szakszerűtlenül alkalmazva a kultúrnövényre is mérgező.
Granulátum formában lehet beszerezni, gyenge méreg így mindenki hozzájuthat bármely gazdaboltban.

Magam ezt használom, és a következő képen alkalmazom:
Az átültetés megkezdése előtt felmérem a talaj mennyiségét, hogy hány litert szükséges ekkora mennyiséghez. A szert nem keverem előre az ültető közegbe, csak akkor használom mikor átültetek.
Ugyanis ha előre bekeverjük a szert, akkor kölcsönhatásba lép a talajban rejlő nedvességgel és elkezd gázt fejleszteni, így mire elkezdünk vele dolgozni már elillant és nem biztos, hogy a megfelelő mennyiség kerül az adott bonsai ültető közegébe.
A földkeverék felhasználása közben adagolom a fertőtlenítőszert, s a földbe keverve várjuk az eredményt. Az átültetés közben mikor a tálba helyeztük a bonsait és rögzítettük, utána keverjük az ültető közegbe a megfelelő mennyiségű talajfertőtlenítő szert (ez nálam bevált és jól működik).

Miért ilyenkor szórom a talajra?
Az elején említettem, hogy ez a szer egy általános talajfertőtlenítő szer, ami gáz hatású, tehát alkalmazását követően a talajban gáz képződik, ami átjárja a teljes talajszerkezetet, így fejti ki a fertőtlenítő hatását. Ezért ha a talaj felszínére szórjuk , akkor értelemszerűen nem ott adja le „ jótékony hatását” ahol azt mi szeretnénk.

Fontos!
A szert zárt térben ne alkalmazzuk , bár gyenge méreg , de nem ajánlott!
Alkalmazását követően célszerű pár napra a bonsait szabad levegőn tartani , míg a szer kifejti hatását .

Az általam használt szer a Bomber 1,5 G rovar és talajfertőtlenítő szer. 
Hatóanyag: 15% teflutrin

További hasznos infókat itt találsz! 
 

Hirth János

2011. február 22., kedd

Zelkova - általános, formatartó metszése.

 Általános, formatartó metszés.

A téli hónapokban a lakásban tartott bonsaiunk megnyurgult hajtásokat hozhat.
Miért is van ez?
A növények növekedéséhez három létfontosságú feltételnek kell meglenni az egyenletes növekedéshez.
Az egyik ilyen elem a fény, a fénymennyiség. A téli hónapok alatt a napos órák száma lényegesen kevesebb, mint a tavaszi és nyári időszakban, ezért a növény nem tud megfelelő mennyiségben fotoszintetizálni.
Ha a hőmérséklet a lakásunkban megfelelő a növény fejlődéséhez és mi rendszeresen betartjuk az öntözést, de a fénymennyiség nem elegendő mértékű, a növényünk fejlődési ritmusa”felborul”, s ebből adódóan elkezd hosszú, nyurga hajtásokat hozni. Ilyenkor a levelek mérete is megnövekszik, amit a fénymennyiség hiánya okoz, így a hosszú hajtásokkal és a levelek megnagyobbodásával igyekszik minél több fényhez jutni.
A növényünk erején felül teljesít ebben az időszakban, igyekszik tartalékaiból hajtásokat növeszteni, ami a téli időszakra nem kellően felkészített növénynél végzetes lehet, mivel lassan feléli a benne rejlő tartalékot, s képes tavaszra feladni a küzdelmet.
Mit is tehetnénk, hogy fák épségben átvészelje a téli időszakot lakásunkban?

 
A nyurga hajtások metszésével korlátozni tudjuk növényünk túlbuzgó hajtásnövekedését.
A fenti képen látható fán kialakult hajtások mértékét lehetőleg ne várjuk meg.
Egy metszéssel sokat segíthetünk növényünk kondiciójának megtartásában, valamint a forma és lombtömörség megőrzésében.
A nyurga hajtásokat egyenként vágjuk vissza addig a mértékig, ahol az új zöld hajtás, s a  tavalyi már megfásodott ág találkozik. A visszavágásnál ajánlott két levélpárra visszavágni növényünket. Fontossága a két levélpárnak, hogy a növény nem kényszerül oly mértékű hajtásintenzitásra a visszametszést követően, hogy minden alvórügyből előtörjön, hanem meghagyva a levélpárokat csak a kívánt mennyiségű lombfelületet pótolja magának.

A metszést fentről lefelé haladva érdemes kezdeni, mivel a felső ágtraktusban elhelyezkedő hajtások szoktak a legnagyobb mértékben meghosszabbodni.


 


Ilyenkor érdemes menetközben eltávolítani az elszáradt, elhalt ágrészeket is.
Ha sikeresen elvégeztük a metszést mérjük fel, hogy nem metszettünk-e bele olyan mértékben az ágrendszerbe, hogy esetleg vastagabb ágat is levágtunk. Ha ilyen előfordult, sebkezelést kell alkalmazni az adott vágási felületen, így elkerülhetjük a betegségek bejutását.

A metszés végeztével tegyük vissza a megszokott helyére növényünket és az eddig folytatott rendszeres öntözéssel a tavaszi átültetéséig (március első kéthete) gyönyörködjünk bonsaiunk megújult szépségében.

További részletek itt olvashatók!


Hirth János